sobota, 2 stycznia 2021

Zdobądź szczyty i odznakę przypnij!

Rok 2020 kończymy z całkiem okazałym dorobkiem! Oczywiście zwiedzanie Polski oraz wędrówki po górach i lasach to chleb powszedni dla naszych dzieci od czasu ich narodzin, natomiast aby w przyszłości nie zabrakło im motywacji, w minionym roku zaczęliśmy zdobywać odznaki PTTK (Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego).

Zdobyć, aby wiedzieć!

Jako, że zdobywanie większości odznak łączy się z wiekiem (każda ma regulamin), największym zeszłorocznym dorobkiem może pochwalić się 7-letni starszak. Najmłodsza 4-latka zdobyła na razie 3 odznaki:

- Dziecięcą Odznakę Turystyczną,

- Odznakę za Zdobycie Ślęży (w sumie była najmłodsza z naszej trójki, kiedy tego dokonała),

- Odznakę Jubileuszową 70-lecia PTTK.

Gromadzi również skrzętnie przebyte kilometry, aby zdobyć Siedmiomilowe Buty. Średniak, prawie 6-cio letni oprócz tych zdobytych przez siostrę, dołożył:


- Siedmiomilowe Buty w stopniu srebrnym,

- Tropiciel Przyrody w stopniu brązowym,

- Górską Odznakę Turystyczną W Góry w stopniu brązowym, zgromadziwszy 400% normy.

7-letni starszak do tych, które zdobył młodszy brat, dołożył jeszcze Tropiciela Przyrody w stopniu brązowym i wyrabia powoli normę na zdobycie Górskiej Odznaki Turystycznej w stopniu popularnym.

Tacie udało się dołożyć Górską Odznakę Turystyczną w stopniu małym brązowym, ale on akurat stwierdził, że ze względu na swój wiek, będzie zdobywał tylko te, które najtrudniej zdobyć... Czekamy też jeszcze na weryfikację Odznaki Familijnej Turystyczna Rodzinka.

Oczywiście, zdobywanie odznak dla samego ich zdobycia nie
jest wszystkim. Przede wszystkim chodzi o wyrabianie nawyku chodzenia po górach od najmłodszych lat, zmagania się w sposób cierpliwy z trudem, pokonywania nieprzewidzianych trudności... Dlatego też formę oraz wysokość zdobywania kolejnych szczytów należy dostosować do możliwości dziecka oraz jego wieku, aby miało satysfakcję zdobycia upragnionego celu! Przy okazji dzieci uczą się współpracy w górach, orientacji w terenie, mogą zdobyć wiedzę o przyrodzie (coraz więcej ciekawych plansz pojawia się na szlakach), czy też poznać nazwy pasm górskich oraz szczytów.

Zdobyć, aby iść naprzód!

Zdobywanie każdego kolejnego szczytu łączy się z tym, że trzeba wyruszyć kolejny raz, po raz kolejny podjąć wysiłek, wiedząc, że osiągnięcie szczytu niesie za sobą nagrodę.... Przede wszystkim satysfakcję (to u tych najstarszych). Dlatego też warto, aby dzieci widziały satysfakcję swoich rodziców ze zdobywanych szczytów oraz to, że nieraz mimo zmęczenia, podążają oni dalej. Wskazany jest dobry przykład, który idzie z góry... Zdobycie kolejnych szczytów to nie tylko ich "odhaczenie", to również danie sobie możliwości, że się tu wróci. Każdy wędrowiec kochający góry, ma swoje ulubione szlaki, swoje ulubione szczyty, w które chce wracać po to, aby powrócić do wspomnień, do ważnych w jego życiu chwil, czy też wyruszyć w poszukiwaniu refleksji. Każda kolejna wędrówka to krok naprzód, tak jak w życiu.

Dla tych, którzy rozpoczęli już swoje wędrówki oraz dla tych, którzy wahają się, czy ich dzieci są już gotowe, warto zacytować fragment z książki mojego promotora, profesora Krzysztofa Przecławskiego:

"Życie - to wędrowanie, spotkania i nawiązywanie dialogu. Być człowiekiem oznacza być <<w drodze>>, wędrować, być - w pewnym sensie - turystą. Wygnanie z Raju - Domu spokoju i szczęścia - stało się początkiem wędrówki w poszukiwaniu Raju utraconego. Kondycją człowieka, jego losem staje się wędrowanie, pielgrzymowanie. Tak więc być człowiekiem to znaczy być turystą. Przypomina nam o tym między innymi sam tytuł książki Gabriela Marcela <<Homo Viator>>. Żyjemy na tej Ziemi siedemdziesiąt, osiemdziesiąt, czasem więcej, czasem mniej lat - a potem przechodzimy do Nowego Życia. Jak więc pisze G. Marcel - kondycja człowieka to kondycja pielgrzyma. To kondycja wędrowca."1

Zdobyć w Nowym Roku...

Gdy się powiedziało A.... trzeba powiedzieć B. Tak więc mamy swoje plany na ten rozpoczynający się Nowy Rok. Każdy wedle swoich możliwości, będzie chciał zdobyć kolejny stopień odznak, które udało się już zdobyć, a także rozpocząć zdobywanie kolejnych. Wszak, nigdy nie można spocząć na laurach. Kto się zatrzyma - ten się cofa. Życzymy Wam w rozpoczętym Nowym Roku udanych wędrówek i zdobycia wielu odznak!!! Jeśli ktoś chciałby się dowiedzieć więcej o zdobywaniu odznak PTTK, piszcie na adres e-mail podany w kontakcie.

Do zobaczenia na szlaku!!! Buen Camino!

Michał Pałamarz-Podgórny

1 Krzysztof Przecławski, Turystyka w badaniach naukowych red. R.Winiarski, W.Alejziak, Kraków 2005

2 komentarze:

  1. Brawo - gratuluję osiągnięć! Każdy się może czymś pochwalić.
    Myślę, że takie stawianie sobie celów, dążenie do nich i uczucie spełnienia to świetna motywacja i nauka dla dzieci.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratuluję!
    Super, że dzieciaczki mają swoje pasje i dążą do wyznaczonych celów.

    OdpowiedzUsuń