o nas

Inicjatywa OTO Jestem została powołana do życia w lipcu 2017 roku, choć jej zamysł powstał kilka lat wcześniej. Jej główny cel to zainspirowanie ojców do budowania relacji ze swoimi dziećmi. Świat, nasze życie, pędzi do przodu, chcemy, aby więzi ojca z dzieckiem, tak ważne dla obu stron, nieustannie ulegały wzmacnianiu. 

OTO Jestem to program skierowany zarówno do ojców, jak i do dzieci, każdy uczestnik wyniesie coś dla siebie. W Polsce istnieje kilka organizacji, które mają podobny zamysł. Nie ma ich jednak zbyt wiele, a w Toruniu i okolicach byliśmy prekursorami w organizacji tego rodzaju biwaków. Na Dolnym Śląsku, gdzie obecnie działamy, są podobne inicjatywy. I bardzo dobrze! Warto skorzystać z doświadczeń, które mamy z wielu wcześniejszych inicjatyw oraz działań.
Z programu OTO Jestem mogą skorzystać zarówno ojcowie, którzy mają świetną relację ze swoim dzieckiem, jak również ci, których relacja nie wygląda tak, jakby chcieli.

Janusz Korczak pisał: "Wychowanie dziecka to nie miła zabawa, a zadanie, w które trzeba włożyć wysiłek bezsennych nocy, kapitał ciężkich przeżyć i wiele myśli…" Jako, że na co dzień każdy tata jako głowa rodziny, ma wiele zadań do wykonania - chcemy aby czas, który spędzi z dzieckiem podczas organizowanego przez nas biwaku, był zarówno czasem zabawy, przygody, ale też czasem budowania więzi z dzieckiem i wykonywania zadań w duecie.

Jednocześnie, oprócz współpracy na linii tata-dziecko, podczas biwaku będzie również możliwość współpracy z innymi rodzinami, jak również zdrowa rywalizacja między uczestnikami. Wszystko to ma służyć wzmocnieniu więzi lub jej odbudowaniu.

Każdy uczestnik OTO Jestem może liczyć na:

- przeżycie przygody,

- spędzenie czasu na łonie przyrody z osobą bardzo ważną w jego życiu,

- poznanie innych ojców, kierujących się podobnymi wartościami,

- inspirujące rozmowy,

- powrót do domu z nowymi pomysłami i konkretnym zadaniem do wykonania...

Naszym zadaniem nie jest "odkrycie Ameryki", nie będziemy również uczyć "jak wychowywać swoje dziecko", choć dla niektórych udział w biwaku będzie wypłynięciem na nieznane mu dotychczas wody... Program OTO Jestem ma wzbudzić chęć poprawy lub jeszcze lepszej współpracy z własnym dzieckiem. Nikt nie zrobi tego za ojca - tylko on może tego dokonać... Jeśli tylko chce.. A skoro już czytasz te słowa drogi rodzicu, jesteś na dobrej drodze do skorzystania z naszej inicjatywy.

Na koniec jeszcze jeden cytat, tym razem Bruno Ferrero: „Czasami wokół serca budujemy mury z małych kamieni codziennych niechęci, odwetów, milczenia, nierozwiązanych spraw. Naszym najważniejszym zadaniem jest nie dopuścić do tego, by wokół naszego serca utworzyły się mury”.
Na naszym biwaku będziemy tworzyć, jak i niszczyć mury! Przygotujcie się na to!

Michał Pałamarz-Podgórny - urodził się w Warszawie, mąż, ojciec, nauczyciel, wychowawca, harcmistrz, kurator. Swoją przygodę z wychowaniem zaczynał jako wolontariusz w świetlicy środowiskowej Sióstr Salezjanek, przez 18 lat związany ze Skautami Europy, przyboczny w 3 Gromadzie Wilczków, następnie założyciel 7 Gromady Warszawskiej oraz wieloletni szef Sieci Samodzielnych Zastępów "PuSZcza", Asystent Naczelnika Harcerzy, szef kręgu wędrowników, członek Rady Naczelnej Skautów Europy w Polsce, z ramienia Naczelnika koordynator działań skautów po katastrofie smoleńskiej. Ukończył Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia podyplomowe z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Próbował swych sił na doktoracie z pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Nauczyciel i wychowawca klas 1-3. Przez dwa lata pełnił służbę kuratora rodzinnego w Toruniu.

Mikha'el


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza