niedziela, 19 stycznia 2020

Po co ten ojciec...

Nasi ojcowie i dziadkowie często wychowywali się bez ojców, którzy zginęli podczas wojny, albo wojna ich zmieniła, albo po II wojnie światowej zostali uwięzieni. Kolejne pokolenie wzrastało z ojcami, którzy jednak często byli podporządkowani systemowi, który do 1989 roku był w Polsce. Po 2000 roku mówiono o sierotach związanych z emigracją zarobkową, gdy ojcowie wyjeżdżali zarabiać za granicą. Obecnie coraz częściej spotykamy sytuację "ojców korporacyjnych", których dzieci widzą co najwyżej przez godzinę dziennie, w weekend potrzebujących odpoczynku...


Ojcowie nie są jedynie ważnymi ludźmi, ale absolutnie niezbędnymi dla istnienia silnych rodzin. Korzysta też na tym społeczeństwo. Bez ojców rodziny rozpadają się, a ich członkowie cierpią psychicznie. Dorastające bez ojców dzieci mają potężne braki, które będą nękały je przez całe życie. Posiadanie ojca to nie luksus - ale oczywista oś życia codziennego. Ojciec jest niezbędny w pozytywnym rozwoju swoich dzieci. Usunięcie ojca z rodziny oznacza uderzenie w przyszłe pokolenia.... To są fakty, które mają miejsce w Polsce od dziesięcioleci.... Nie będziemy tu rozstrzygać, co jest tego przyczyną.

Ojcowie wpływają na chłopców. Chłopcy, którzy doświadczają braku ojca mają trudności ze znalezieniem równowagi pomiędzy męską asertywnością oraz samoograniczeniem. O wiele trudniej jest im nauczyć się samokontroli. Mają też problem z osiąganiem satysfakcji. Szczególnie wychodzi to w okresie dojrzewania oraz osiągania samodzielności.

Ojcowie wpływają na dziewczęta. Dziewczęta, które nie mają ojców, mają większe prawdopodobieństwo na to, że zawrą niezdrowe związki z mężczyznami w dorosłym życiu. Częściej w młodym wieku stają się rozwiązłe seksualnie. Pozytywna obecność ojca może mieć duży wpływ na studenckie i zawodowe osiągnięcia dziewcząt.

Długofalowe studia rozpoczęte w latach 50-tych XX wieku pokazały, że dzieci, których ojcowie byli obecni i zaangażowani w ich opiekę, gdy miały 5 lat - stały się jako dorośli osobami bardziej empatycznymi. Dzieci, które doświadczyły więcej ciepła ze strony ojców, częściej miały lepsze relacje społeczne w wieku 40 lat. 

Są również badania, przeprowadzone w USA, które dowodzą, że relacje między ojcem a dziećmi są silniejszym determinantem późniejszych sukcesów bądź porażek dzieci w szkole i w relacjach przyjacielskich. Jest tak dlatego, ponieważ relacje ojciec - dziecko wywołują silne emocje u dzieci.

Tato, pamiętaj - masz ekstremalny wpływ na swoje dziecko! Nie zaprzepaszczaj tego!

Michał Pałamarz-Podgórny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz