Trwają zapisy na Semestr 2 TSW!!!!
Większość absolwentów Semestru 1 zapowiada kontynuację swojej przygody, ale chcemy też otworzyć nową grupę dla kolejnych chętnych.
--------------------------------------------------------
Semestr 1 naszej szkoły ukończyło 21 absolwentów!!! W 2022 roku odbyło się 7 wypraw, zdobyliśmy: Kłodzką Górę, Trójgarb, Śnieżkę, Skopiec oraz Chełmiec, byliśmy też w Podziemnym Mieście "Osówka" oraz na Rajdzie na Orientację SNOB w Goszczu. Tutaj można obejrzeć w skrócie, jak to wyglądało:
----------------------------------------------------
Podstawowe informacje
Pomysł założenia szkoły turystyczno-krajoznawczej dla dzieci i młodzieży zrodził się stosunkowo niedawno, lecz kiełkował od wielu lat. Pierwszą osobą, która mogła zainspirować do tego pomysłu był profesor Uniwersytetu Warszawskiego, a zarazem mój promotor śp. Krzysztof Przecławski. Jest on autorem takich pozycji, jak: "Człowiek a turystyka. Zarys socjologii turystyki" oraz "Turystyka a wychowanie".
Turystyczna Szkoła Weekendowa "Na Azymut" ma na celu skierowanie zainteresowania dzieci oraz młodzieży na aktywny wypoczynek. Czasami wydaje się, że ciężko jest chodzić na długie górskie wędrówki, ciężko nocować w trudnych warunkach schroniskowych.... Ci jednak, którzy spróbują – nie żałują, a wspomnienia z nich zostają na lata... Okoliczności przyrody, obcowanie z naturą, a jednocześnie wyprawy z innymi towarzyszami mogą wiele nauczyć. Tak więc zawarte przyjaźnie, nauka bezpiecznego zachowania się w górach, odnajdywanie drogi, posługiwanie się mapą, ratownictwo, pomaganie innym, kształtowanie charakteru, radzenie sobie w niespodziewanych sytuacjach, czy też wytrwałość. Tych cech nie zdobywa się w jeden dzień – trzeba je pielęgnować. Oprócz tego elementy zabawy, gry oraz motywator – zdobywanie pieczątek oraz odznak Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego i Korony Gór Polski. A wszystko pod opieką osób, które nie tylko chcą się dziećmi "zaopiekować", ale też przekazać im swoją wiedzę oraz umiejętności.
Całościowo daje to obraz celów działań szkoły, których jest wiele, a są one dostosowywane do doświadczeń oraz wieku uczestników. Uczestnik wstępuje do szkoły w dowolnym wieku, w dowolnym wieku też może ją opuścić. Nie ma określonej liczby semestrów, które musi "zaliczyć". Każdorazowo otrzymuje dyplom za ukończenie danego semestru, jako okrywca (8-9 lat), tropiciel (10-11 lat) lub włóczykij (12-16 lat). A co dalej? Zawsze może zostać profesorem Turystycznej Szkoły Weekendowej!
Zapisy na 1 Semestr
Co zrobić, aby zapisać dziecko do TSW "Na Azymut"?
Optymalnie byłoby, aby dziecko mogło uczestniczyć 3 razy w miesiącu w zajęciach w szkole lub w innym miejscu, a raz w miesiącu wyjeżdżać na wyprawę. Zajęcia cotygodniowe byłyby formą przygotowań do wypraw, zaś sama wyprawa elementem sprawdzenia w praktyce zdobytych umiejętności. Powoli powinno się udać kilka takich miejsc utworzyć we Wrocławiu i okolicy. Jeśli nie ma możliwości uczestniczenia w cotygodniowych zajęciach – dziecko może przygotowywać się do wypraw w domu i uczestniczyć w 6 zaproponowanych wyjazdach comiesięcznych (marzec, kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień, październik).
Zapisu dokonuje rodzic poprzez wypełnienie formularza otrzymanego na podany przez siebie adres e-mail oraz uiszczeniu I raty, która zawiera wpisowe oraz opłatę pierwszych dwóch wypraw.
-----------------------------------------------------------------------------------
Semestr 0 pokazał, że jest zainteresowanie zajęciami dla dzieci i młodzieży o tematyce turystyczno-krajoznawczej. Dlatego też dużymi krokami przygotowujemy się do Inauguracji Semestru 1 Turystycznej Szkoły Weekendowej. Będą to zajęcia stałe, które będą zawierały w sobie kilka nadrzędnych celów...
-----------------------------
Dzieciom w pamięci pozostają szczególnie wydarzenia, które dostarczyły im wielu pozytywnych emocji. Aby obecne czasy mogły im dostarczyć takich pozytywnych emocji, zaplanowaliśmy kilka górskich 🏞️ wypraw dla uczniów Szkół Podstawowych!
Aby odbudować 🏋️♂️🏋️♀️ kondycję, wzmocnić odporność i hart ducha, przeżyć przygodę w gronie rówieśników i zdobyć odznaki PTTK - zapraszamy na najbliższe wyprawy pod opieką doświadczonych górołazów:
24 kwietnia - Góry Wałbrzyskie
29 maja - Rudawy Janowickie
19 czerwca - Góry Złote
Będzie to jednocześnie Semestr 0 Turystycznej Szkoły Weekendowej, którą chcemy uruchomić po wakacjach.
Wyprawy przeznaczone są dla dzieci z klasy II-V Szkół Podstawowych, ale jeśli znajdą się też starsi chętni - możemy dla nich zorganizować oddzielne lub połączone wyprawy.
W Góry Wałbrzyskie oraz Rudawy Janowickie jedziemy pociągiem, w Góry Złote wynajętym busem.
Główny cel to zdobycie wybranego górskiego szczytu (Borowa, Krzyżna Góra, Ptasznik) oraz kilku innych obiektów położonych w górach. Zwieńczeniem wypraw będzie zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku.
Uczestnicy, pod opieką doświadczonych pedagogów i górskich włóczykijów będą się uczyć posługiwania mapą, roztropności na górskich szlakach, zachowania się w niebezpiecznych sytuacjach. To oni będą prowadzić grupę, z mapą i kompasem w ręku.
Zainteresowani otrzymają szczegółowe informacje oraz spis potrzebnego ekwipunku.
Wszystkie wyprawy są jednodniowe, bez noclegu (w przyszłym roku mamy nadzieję, że będą też takie z noclegiem), z zapewnionym ciepłym posiłkiem, zorganizowane zgodnie z obowiązującymi zasadami sanitarnymi.
Zainteresowanych prosimy o przesłanie wiadomości na adres mailowy dostępny tutaj: otojestem.mpp@gmail.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz